تصاویر
عملکرد نرم افزار

پروژه کارت بانک رقم به منظور ذخیره شماره و مشخصات کارت بانک، شماره شبا و شماره حساب بانکی طراحی شده است. با استفاده از نرم افزار کارت بانک رقم میتوانید اطلاعات کارت بانک، شماره شبا یا شماره حساب بانکی را به صورت متنی یا به صورت تصویر با دیگران به اشتراک بگذارید. بدین شکل بدون نیاز به حمل کارت بانک، همواره اطلاعات کارت بانک و مشخصات حسابهای بانکی را همراه خواهید داشت.

کدها و تکنیکهای استفاده شده در نرم افزار کارت بانک رقم در پروژه حسابداری اندروید کسبه، با اندکی تغییر، مورداستفاده قرار گرفته است. امیدواریم که پروژه متن باز کارت بانک رقم بتواند تاثیر بسزایی در درک بهتر اصول مهندسی نرم افزار برای دانشجویان داشته باشد و در انجام پروژه های دانشجویی کمک شایانی به ایشان نماید.

توضیحات

در نرم افزار کارت بانک رقم کاربر میتواند شماره کارت، شماره شبا یا شماره حساب بانکی را ذخیره و صاحب حساب را مشخص نماید. به طور مثال برای ذخیره کارت بانک، اطلاعاتی مانند نام بانک، شماره کارت، شماره CVV، تاریخ انقضاء و نام صاحب کارت از کاربر دریافت میشود. پس از وارد کردن چندین کارت بانک یا شماره حساب در نرم افزار، کاربر میتواند تمامی حسابهای مرتبط با یک شخص را با جستجوی نام وی پیدا نماید. این نرم افزار به ویژه برای ذخیره کردن شماره شبا که طولانی میباشد مفید و کارآمد میباشد.

لیست تقریبا کاملی از بانکهای کشور در نرم افزار تعبیه شده اما با این وجود امکان مدیریت نام بانکها و اضافه کردن بانک جدید نیز در نرم افزار در نظر گرفته شده است. همچنین امکان مدیریت نام صاحبان حساب در نرم افزار رقم وجود دارد. پشتیبان گیری از اطلاعات نیز یکی دیگر از قابلیت های این نرم افزار میباشد. علاوه بر این، امکان به اشتراک گذاری تصویر کارت بانک یا اشتراک گذاری مشخصات کارت بانک یا حساب بانکی به صورت متنی (پیامک، Whatsapp و ...) در نرم افزار پیاده سازی شده است.

در قسمت دانلود علاوه بر سورس کد، مستندات نرم افزار نیز قرار داده شده اند. مستندات نرم افزار رقم در نرم افزار Visual paradigm طراحی شده اند. برای درک بهتر پروژه رقم ما نمودارهای use case، sequence، class، ERD را ترسیم کرده ایم. سه مورد اول نمودارهای UML میباشند که جهت مدلسازی نیازمندی های پروژه ترسیم شده اند. مورد آخر جهت مدلسازی پایگاه داده استفاده شده است. همواره به خاطر داده باشید که هدف از مستند سازی درک بهتر نیازمندی های مسئله و نه مستند سازی صرف میباشد. بر اساس توضیحات فوق، نمودار use case برای این پروژه به صورت ذیل میباشد.

use case diagram

مهمترین use case این پروژه ثبت کارت بانک جدید میباشد. ما برای این use case نمودار sequence یا توالی را ترسیم کرده ایم. این نمودار مراحل ثبت کارت بانک را به صورت گام به گام به ما نشان میدهد. همچنین از روی نمودار توالی مشخص است که نرم افزار رقم داری سه لایه میباشد: لایه رابط کاربری (ActNewCardNO)، لایه منطقی (CardNO) و لایه پایگاه داده (CardNODB). علاوه بر این، برای چند use case دیگر نیز نمودار sequence ترسیم کرده ایم که در فایل Visual paradim قابل دسترس میباشد.

sequence diagram

پروژه کارت بانک رقم دارای سه پکیج اصلی میباشد: UI, Logical, Database. در شکل ذیل پکیج های Logical و DB را بهمراه برخی کلاس های موجود در آنها و روابط بین آنها ترسیم کرده ایم. برای طراحی بهینه کلاس ها از مبحث الگوهای طراحی در مهندسی نرم افزار کمک گرفته ایم. به طور مثال، برای ایجاد اتصال به پایگاه داده از الگوی Sigleton استفاده کرده ایم. برای مشاهده جزییات بیشتر در مورد کلاس ها به سورس کد برنامه مراجعه نمایید.

class diagram

در پروژه هایی که با ذخیره و بازیابی اطلاعات سر و کار دارند میتوان از پایگاه داده رابطه ای برای این منظور استفاده نمود. ما از پایگاه داده SqLite برای ذخیره اطلاعات نرم افزار رقم استفاده نموده ایم. مدلسازی پایگاه داده نرم افزار رقم در نمودار ERD ذیل نمایش داده شده است. برای مشاهده Script پایگاه داده سورس کد نرم افزار را دانلود نمایید. در پایان توجه داشته باشید که مستندات و سورس کد برنامه به صورت کامل در قسمت دانلود موجود میباشد. امیدواریم بررسی این موارد توسط دانشجویان بتواند تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت پروژه های دانشجویی داشته باشد.

ERD
دانلود